Zmiana i czas

      Brak komentarzy do Zmiana i czas

Zmiana może pojawić się nagle i może też następować stopniowo. Czasem możesz się do niej przygotować, a czasem zaskakuje Cię kompletnie.

Obecnie mówi się, że żyjemy w stanie ciągłej i szybkiej zmiany i nie mamy innego wyjścia, jak się przystosować. Ale jak to zrobić? I czy w ogóle to jest możliwe? Czy może nam w tym pomóc CZAS?

Czas w zmianie i przystosowaniu się do niej może nam pomagać, jeśli potraktujemy wszystkie nasze dotychczasowe doświadczenia związane ze zmianami jako osobiste kompendium wiedzy pod tytułem „jak reagować na zmianę”.

Im więcej mamy takich doświadczeń, tym łatwiej jest nam wejść w kolejna zmianę. Boimy się lub obawiamy tego, czego nie znamy, dlatego doświadczenia bardzo nam pomagają te lęki i obawy oswoić.

Czas jest również pomocny wtedy, kiedy zmiana następuje powoli, etapami, krok po kroku.

Czasem jest tak, że sami możemy w ten sposób ustrukturyzować zmianę i jeśli możemy, to warto to zrobić. Przykładowo – jeśli wiem, że czeka mnie przeprowadzka do innego miasta lub kraju, to mogę tę zmianę zaplanować i podzielić na etapy. Wtedy mam poczucie większej kontroli i skupiam się na realizacji etapów, a nie na samej zmianie.

Czas może być również sprzymierzeńcem, jeśli popracujesz nad swoją postawą wobec zmian.

Można mieć postawę: „boję się, nie chce ich, jest mi dobrze tak jak teraz, a nawet jeśli niezbyt dobrze to na tyle wygodnie, że po co mi zmiana”. I taka postawa nie pomaga w przechodzeniu przez zmianę. Utwierdza nas, że wszystko, co nowe musi być złe, bo jest inne. A jak wiesz – jeśli tak uważasz, to właśnie tak jest.

Ale można też mieć inną postawę: „ciekawe, co się teraz wydarzy…? co nowego przyniesie ta zmiana ze sobą? jakich nowych ludzi? To fajne, że coś jeszcze się wydarzy w moim życiu”. I taka postawa sprawi, że czas będzie Twoim sprzymierzeńcem, bo stanie się obietnicą nowych doświadczeń i doznań. Będzie niósł ze sobą przygodę i wyzwania. To nie znaczy, że wszystko, co się pojawi wraz ze zmianą będzie wspaniałe, ale będzie ciekawe! A z taką postawą życie nabiera więcej barw i łatwiej jest sobie poradzić z wyzwaniami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *